24/415 Debossed, Wave Base
Product Number:
MH-5F73The 400ml Chameleon bottle is available in 400ml. It has the unique feature of offering a variety of changeable embossed or debossed bases as standard and the option of Customisation to suit your brand at an affordable price, while still offering the option for printing and labeling. It is suitable for a wide variety of products in the Haircare, Skincare, Baby care, Sun care, Home care and Personal care sector. As well as having changeable bases the bottle is available with a choice of either a 24/415 neck finish or an neck to accept our Snap-On Flip-Top cap. This bottle is made in plastic HDPE/PP and can incorporate Post Consumer Recycled (PCR). This bottle is widely recycled. Amcor has an innovative range of packaging and product solutions that leverages our engineering expertise and proprietary processes in the design for circularity to reduce products’ impact on the environment, focusing on helping brand owners meet and exceed their sustainability goals.
Specs:
- 24/415 Debossed, Bubble Base >
- 24/415 Embossed, Bubble Base >
- 24/415 Debossed, Wave Base
- 24/415, Embossed, Wave Base >
- 24/415 Embossed, Scale Base >
- Snap Neck, Embossed, Wave Base >
- Snap Neck, Embossed, Bubble Base >
- Snap Neck, Debossed, Bubble Base >
- Snap Neck, Debossed, Wave Base >
- Snap Neck, Embossed, Scale Base >
Circular Solutions:
Product Information:
| Manufacturing Technology | EBM - Extrusion Blow Moulding |
| Material | HDPE, PEHD |
| Shape | Oval |
| Width | 74 mm |
| Height | 160 mm |
| Length | 36 mm |
| Surface Finish | Matt |
| Capacity | 400 ml |
| Brim Flush Volume | 443 ml |
| Neck Finish | 24/415 |
| Neck Diameter | 24 mm |
| Neck Type | Screw Neck |
Downloads:
Features & Benefits:
Reducer plug / Neck insert option is available on this bottle.
Offers changable Textured Bases with Embossing or Debossing.
Customisation – The embossing or debossing on the bottom third of the pack allows for a unique design giving the consumer a tactile finish.
Can colour match to your brand, with 35% or 100% recyled plastic (PCR) for sustainability.



