Request more information
500ml Snap Tub HDPE
Product Number:
MR-SS.ST500The 500ml Snap Tub is from the Snap Tub range of tablet and vitamin containers suitable for healthspan beauty self care and the healthcare sector. This range of round bottles are available in sizes from 500ml to 1L. 500ml Snap Secure has a 75mm snap-on neck and we offer the 75mm G Closure to accompany this jar. This product has a large area suitable for printing and labelling. This container is made in plastic HDPE, BMPP and Post Consumer Recycled (PCR) material and can be recycled where recycling facilities exist.
Circular Solutions:
Improved recyclability
Recycled plastic
Product Information:
| Manufacturing Technology | EBM - Extrusion Blow Moulding |
| Material | HDPE, PEHD |
| Shape | Round |
| Width | 82 mm |
| Height | 108 mm |
| Surface Finish | Matt |
| Capacity | 500 ml |
| Brim Flush Volume | 510 ml |
| Neck Finish | 75 mm |
| Neck Diameter | 75 mm |
| Neck Type | Screw Neck |
Downloads:
Features & Benefits:
- Tamper evident matching lid
- 500ml or 1000ml
- Clean lines and shape


