Request more information
250ml Bora
Product Number:
MH-4539The 250ml Bora is from the Bora family of products. The Bora Jar range is available in sizes 100ml-550ml, they all offer large areas suitable for printing, sleeving and labelling. It is suitable for a wide variety of products in the beauty and personal care sector. This Jar is made in plastic PET and can incorporate Post Consumer Recycled (PCR). This Jar is widely recycled. Choose which lid type to pair it with for the complete pack solution.
Circular Solutions:
Improved recyclability
Recycled plastic
Product Information:
| Material | PET |
| Shape | Round |
| Width | 76 mm |
| Height | 80 mm |
| Surface Finish | Gloss |
| Capacity | 250 ml |
| Brim Flush Volume | 310 ml |
| Neck Finish | 73 mm |
| Neck Diameter | 73 mm |
| Neck Type | Screw Neck |
Downloads:
Features & Benefits:
- Single wall?
- Surface finish: glossy
- Brandable packaging solution
- Optional PCR content ?
- Available in 100ml, 225, 250, 475 & 500/550 ml?
- Options of Bore Seal or Wadded Lids with a Shive/Disc also available if using the wadded option.



