350ml Edge Jar (Matt)
Product Number:
EL-EZJ17201The 350ml Edge Jar (Matt) is suitable for creams and lotions in the healthcare and personal care sectors in addition to cleaning products for industrial products. This container is made in plastic PP and Post Consumer Recycled (PCR) material. We are able to provide bore seal or wadded closures to accompany the 350ml Edge Jar (Matt) and and our team will be able to talk you through the options available. The Edge round jar family have various sizes ranging from 15ml to 500ml they all offer large areas suitable for printing and labeling. This jar can be recycled where recycling facilities exist. Amcor has an innovative range of packaging and product solutions that leverages our engineering expertise and proprietary processes in the design for circularity to reduce products’ impact on the environment, focusing on helping brand owners meet and exceed their sustainability goals.
Circular Solutions:
Product Information:
| Material | PP |
| Shape | Round |
| Width | 91 mm |
| Height | 72 mm |
| Surface Finish | Matt |
| Capacity | 350 ml |
| Brim Flush Volume | 405 ml |
| Neck Finish | 88 mm |
| Neck Diameter | 88 mm |
| Neck Type | Screw Neck |
Downloads:
Features & Benefits:
Options of Bore Seal or Wadded Lids available.

