50ml Fidji Roll-On PP
Product Number:
EL-EX4326The 50ml Fidji Roll-On features a 42mm screw neck and we are able to offer this with the EZ4158 Flat Top Gloss closure as well as being able to supply ball components. Roll-Ons are well known for their use in the beauty and personal care sector for use with deodorants and fragrance products, they can also be used for suncream and repellent along with other applications for lotions and body care formulas. This container is made in plastic PP and is available with Post Consumer Recycled (PCR) material. The 50ml Fidji Roll-On has an area suitable for printing and labelling. This bottle can be recycled where recycling facilities exist. Amcor has an innovative range of packaging and product solutions that leverages our engineering expertise and proprietary processes in the design for circularity to reduce products’ impact on the environment, focusing on helping brand owners meet and exceed their sustainability goals.
Circular Solutions:
Product Information:
| Material | PP |
| Shape | Round |
| Width | 46 mm |
| Height | 89 mm |
| Length | 46 mm |
| Surface Finish | Gloss |
| Capacity | 50 ml |
| Brim Flush Volume | 82 ml |
| Neck Diameter | 42 mm |
| Neck Type | Screw Neck |



