Request more information
50ml Bora Roll-On PP
Product Number:
EL-EX4015The 50ml Bora Roll-On features a 42mm screw neck and we are able to offer this with the EZ4158 Flat Top Gloss closure as well as our own ball component. Roll-Ons are well known for their use in the beauty and personal care sector for use with deodorants and fragrance products, they can also be used for suncream and repellent along with other applications for lotions and body care formulas. This container is made in plastic PP and is available with Post Consumer Recycled (PCR) material. The 50ml Bora Roll-On has an area suitable for printing and labelling. This bottle can be recycled where recycling facilities exist.
Circular Solutions:
Improved recyclability
Recycled plastic
Product Information:
| Material | PP |
| Shape | Round |
| Width | 46 mm |
| Height | 89 mm |
| Length | 46 mm |
| Surface Finish | Gloss |
| Capacity | 50 ml |
| Brim Flush Volume | 90 ml |
| Neck Diameter | 42 mm |
| Neck Type | Screw Neck |
Downloads:
Features & Benefits:
- Low minimum order quantity, ideal for new product trials
- Customisable for your brand
- Helps reduce CO2 emissions when switiching from plastic to glass, ask for our Life Cycle comparison
- Monomaterial, all PP
- Complete pack solution



