Request more information
50ml Magic Twist Up Light 50ml top filled
Magic SL Twist Up Light is based on the Magic SL Twist Up airless dispenser, one of the most innovative and aesthetically attractive versions of Berry’s well known Magic SL Twist Up Airless dispenser and provides the same high quality performance, outstanding protection and a robust product compatibility- Magic Twist Up Light has been enhanced with a plastic spring, replacing its metal spring and is available from 20ml to 50ml.
Circular Solutions:
Reduced Carbon Footprint
Product Information:
| Material | PP |
| Shape | Round |
| Width | 35 mm |
| Height | 134 mm |
| Length | 134 mm |
| Surface Finish | Matte, Glossy |
| Capacity | 50 ml |
| Neck Type | Snap On |
| Dispensing Volume | 1 ml |
Downloads:
Features & Benefits:
- Certified AA highly recyclable by cyclos-HTP*
*The certification affirms its recyclability in Germany and Netherland


