Request more information
50ml Magic Star Light
The 50ml Magic Star Light airless dispenser provides customers with the well-known Magic Star high-quality performance, outstanding functionality and excellent product compatibility, now improved with an all-plastic version incorporating a plastic spring. Magic Star Light is perfect for beauty and personal care markets.
Circular Solutions:
Recycled plastic
Reduced Carbon Footprint
Product Information:
| Material | PP |
| Shape | Round |
| Width | 50 mm |
| Height | 95 mm |
| Length | 95 mm |
| Surface Finish | Matte |
| Capacity | 50 ml |
| Neck Type | Snap On |
| Dispensing Volume | 1.5 ml |
Downloads:
Features & Benefits:
- Protects contents from contact with the air
- 100% made out of plastic
- Designed for e-commerce with ISTA 6 compliance
- A significant weight reduction vs. current Magic Star
- Certified AAA ‘Excellent Recyclability’ by Cyclos-HTP*
- Over 40 years of expertise in airless packaging
- Ideal for skinification and medicalisation trends (more viscous formulation)
- Ideal for maintaining shelf life of active ingredients
- Leakproof and dispenses at any angle for on-the-go beauty
- Excellent consumer experience and outstanding aesthetic appeal
*The certification affirms its recyclability in Belgium, Germany, France, Netherlands and United Kingdom. Impact of colours and decoration to be assessed separately



