Request more information
30ml Magic Soft Light 30ml Top filled
Magic Soft Light provides our customers with the well known Magic Star’s high quality performance, outstanding functionality and excellent product compatibility, now improved with an all plastic version incorporating a plastic spring. The 100% plastic system is available from 30ml to 525ml and has achieved a significant weight saving. 50ml and 100ml are also ISTA 6 compliant.
Circular Solutions:
Reduced Carbon Footprint
Product Information:
| Material | PP |
| Shape | Round |
| Width | 50 mm |
| Height | 82 mm |
| Length | 82 mm |
| Surface Finish | Glossy |
| Capacity | 30 ml |
| Neck Type | Snap On |
| Dispensing Volume | 1.5 ml |
