Request more information
200ml Infinity Quartz
Infinity Quartz outer jar made of 30% rPET is a cosmetic jar from thick wall jars collection. This cosmetic jar of 200ml is available with Natura pack refill system. It is a premium jar with thinner wall totally adapted for skin care with a large choice of decoration
Circular Solutions:
Recycled plastic
Reuse/refill
Product Information:
| Material | PET |
| Width | 94.65 mm |
| Height | 61.1 mm |
| Length | 94.65 mm |
| Surface Finish | Glossy |
| Capacity | 200 ml |
| Brim Flush Volume | 270 ml |
| Neck Finish | 58 mm |
| Neck Diameter | 57.6 mm |
| Neck Type | Screw Neck |
Downloads:
Features & Benefits:
- Recycled content up to 30%
- Inner and lid available with Amcor's CleanStream PCR
- Wide variety of decorating options available
- Heat sealing for Natura pack refill optionable



