Request more information
50ml Infinity Quartz
Infinity Quartz is a premium, thick wall jar and is available with a Natura pack refill system in PP. This PET jar is also available in PCR, the inner and lid are available with Amcor's CleanStream PCR. The jar is ideal for personal care and beauty applications. Available also in full PP 75ml.
Circular Solutions:
Recycled plastic
Reuse/refill
Product Information:
| Material | PET |
| Width | 50 mm |
| Height | 43 mm |
| Length | 44 mm |
| Surface Finish | Glossy |
| Capacity | 50 ml |
| Brim Flush Volume | 57 ml |
| Neck Finish | 57 mm |
| Neck Diameter | 57.6 mm |
| Neck Type | Screw Neck |
Downloads:
Features & Benefits:
- Premium look jar with refill
- Recycled content up to 100%
- Inner and lid available with Amcor's CleanStream PCR
- Wide variety of decorating options available
- Heat sealing for Natura pack refill optionable



