Request more information
50ml Vinci Airfree® Top filled
Product Number:
6The Airfree® Vinci 50ml has a snap on neck is from the AirFree® Vinci small and medium airless collection ideal for the beauty and personal care markets. The collection is composed of bottles from 30ml to 125ml, manufactured in plastic PP and the multilayer manufacturing process allows the integration of post-consumer recycled (PCR) material and Bio-based raw materials in the outer part as the formula is protected in the internal bag.
Circular Solutions:
Recycled plastic
Product Information:
| Material | PP |
| Shape | Round |
| Width | 34 mm |
| Height | 92 mm |
| Surface Finish | Glossy |
| Capacity | 50 ml |
| Brim Flush Volume | 58 ml |
| Neck Finish | 19 mm |
| Neck Diameter | 19 mm |
| Neck Type | Snap On |
| Dispensing Volume | 0.2 ml |
Downloads:
Features & Benefits:
- Recycled Content up to 30%
- Allows incredible protection and preservation of the formula within


