30ml Vinci Airfree® Top filled
Product Number:
5The Airfree® Vinci 30ml has a snap on neck is from the AirFree® Vinci small and medium airless collection ideal for the beauty and personal care markets. The collection is composed of bottles from 30ml to 125ml, manufactured in plastic PP and the multilayer manufacturing process allows the integration of post-consumer recycled (PCR) material and Bio-based raw materials in the outer part as the formula is protected in the internal bag. The AirFree Vinci gives added user value as it supports on-the-go beauty. • 100% plastic airless dispenser combined with a BIB airless syst., providing 2-layer air-free formula protection • Operate at all angles - 360⁰ use • Many decoration options • Restitution rates up to 95% • Recyclable and RecyClass validated with PP pouch • Available in CleanStream PCR up to 30% • Low Minium Order Quantity, fast delivery
Circular Solutions:
Product Information:
| Material | PP |
| Shape | Round |
| Width | 34 mm |
| Height | 65 mm |
| Surface Finish | Glossy |
| Capacity | 30 ml |
| Brim Flush Volume | 38 ml |
| Neck Finish | 19 mm |
| Neck Diameter | 19 mm |
| Neck Type | Snap On |
| Dispensing Volume | 0.2 ml |
Downloads:
Features & Benefits:
- Recycled Content up to 30%
- Allows incredible protection and preservation of the products within



