Request more information
Airfree® Vega 500ml
Product Number:
12The AirFree® Vega Ecosolution airless dispensers available in 50ml - 500ml formats are ideal for beauty, personal care, and healthcare applications. The pump is available with two actuators (short and long) as well as two engines. It is ECOCERT and COSMOS approved
Specs:
Circular Solutions:
Recycled plastic
Product Information:
| Material | PP |
| Shape | Round |
| Width | 70 mm |
| Height | 168 mm |
| Surface Finish | Glossy |
| Capacity | 500 ml |
| Brim Flush Volume | 525 ml |
| Neck Finish | 35 mm |
| Neck Diameter | 35 mm |
| Neck Type | Snap On |
| Dispensing Volume | 1.4 ml |
Downloads:
Features & Benefits:
- Reduces the need for many preservatives in addition to protecting active ingredients in the formula thanks to the oxygen barrier protection in the bottle
- Provides extra formula protection to skincare ?
- Ideal for medium to highly viscous product
- Dosage contorl adds premium differentiation vs atmospheric pumps
- Available in CleanStream PCR*
- Operates at all angles - 360° use
* The Vega Ecosolution is available in CleanStream post-consumer resin (PCR) that has been independently evaluated by the U.S. FDA with a no objection letter (NOL) issued for contact-sensitive applications



