Request more information
50ml Infinity Coral
Infinity Coral is a premium, thick wall jar and available with a Natura pack refill system in PP. This jar is available in rPET, the inner and lid are available with Amcor's CleanStream PCR. The jar is ideal for personal care and beauty applications. The round shape allows a perfect grip.
Circular Solutions:
Recycled plastic
Reuse/refill
Product Information:
| Material | PP |
| Width | 70 mm |
| Height | 42.45 mm |
| Length | 42.45 mm |
| Surface Finish | Frosted, Glossy |
| Capacity | 50 ml |
| Brim Flush Volume | 60 ml |
| Neck Finish | 58 mm |
| Neck Diameter | 58 mm |
| Neck Type | Screw Neck |
Downloads:
Features & Benefits:
- Wide variety of decorating options available
- Heat sealing for Natura pack refill optionable
- Recycled content
- Inner and lid available with Amcor's CleanStream PCR



